הדרניוז – הניוזלטר של הדרן

/ / מגזין

האם בעתיד נוכל לשלוח הודעת וואטסאפ גם למי שלא משתמש בשירות?

חקיקה חדשה של האיחוד האירופי, שצפויה להיכנס לתוקף כבר בהמשך השנה, עשויה לשנות את האופן שבו ענקיות הטכנולוגיה מפעילות את השירותים שלהן. בין היתר, ייתכן שאפל תחויב לאפשר למשתמשים להוריד אפליקציות מחנויות של חברות אחרות. חברות שיפרו את החוקים יסתכנו בקנסות ענק

הפרלמנט של האיחוד האירופי ומדינות האיחוד הגיעו בסוף השבוע להסכמה לגבי "חוק השווקים הדיגיטליים" – רפורמה בחוקי התחרות שמטרתה לרסן את עוצמתן של ענקיות הטכנולוגיה, ולמנוע מצבים שבהן הן מנצלות אותה לרעה כדי לפגוע במתחרים קטנים יותר. הרפורמה עשויה להיות בעלת השלכות דרמטיות על חברות כמו אפל, גוגל, מטא ואמזון, ויש שמגדירים אותה "היסטורית".

במסגרת החוקים, חברות יידרשו שלא להגדיר מראש את התוכנה החשובה ביותר שלהן בתור אופציית ברירת המחדל כאשר משתמש מפעיל את המכשיר שלו. כמו כן, ייאסר עליהן לתת העדפה לשירותים של עצמן על פני שירותים אחרים. בנוסף, על החברות לאפשר לשירותים שונים לפעול בשיתוף פעולה עם אלו של המתחרים.

חוקים אלו עשויים לשנות לחלוטין את המודל העסקי של הענקיות. השלכות אפשריות שלהם כוללות למשל שגוגל לא תוכל להגדיר את דפדפן גוגל כרום כדפדפן ברירת מחדל במכשירי אנדרואיד, כפי שהיא עושה כיום. אמזון לא תוכל לדרג מוצרים שהיא מייצרת גבוה יותר בתוצאות החיפוש באתר החנויות שלה, משתמשי וואטסאפ יוכלו לשלוח הודעות למשתמשי אפליקציות צ'אט מתחרות, אפל תחויב לאפשר למשתמשי אייפון להוריד אפליקציות מחנויות אפליקציות פרט לאפסטור – נושא שאפל סופגת עליו ביקורת רבה לאחרונה.

החוקים יוחלו על חברות טכנולוגיה עם שווי שוק של לפחות 75 מיליארד אירו, או הכנסות שנתיות של לפחות 7.5 מיליארד אירו בשלוש השנים האחרונות בתוך אירופה. בנוסף, צריכים להיות להם לפחות 45 מיליון משתמשים חודשיים, או עשרת אלפים משתמשים עסקיים בתוך אירופה.

הפרה של החוקים יכולה להביא לקנסות בגובה של עד 10% מההכנסה הגלובלית השנתית של חברה (מטא הכניסה ב-2021 117 מיליארד דולר, אפל הכניסה 378 מיליארד דולר). מי שיחזור על עבירות שוב ושוב עשוי לקבל קנסות בגובה עד 20% מההכנסות השנתיות. מי שיפר את החוקים לפחות שלוש פעמים בשמונה שנים עשוי להיות נתון לעונשים כבדים יותר, כמו פירוק או מניעת מיזוגים.

החוקים עדיין לא אומצו באופן רשמי וצריכים לעבור הצבעה סופית, אך זו נחשבת לצעד פורמלי בלבד. בנציבות התחרות האירופית, צופים שייכנסו לתוקף כבר מאוקטובר השנה, והצהירו כי "מה שלמדנו במהלך השנים זה שאנחנו יכולים לתקן במקרים מסוימים, ויכולים להעניש על התנהגות לא חוקית, אבל כשדברים הופכים למערכתיים, ויש עמדות מושרשות, אנחנו צריכים גם רגולציה".

למרות שהחוקים מחייבים בשוק האירופי בלבד, ייתכן שבשל המורכבות הטכנית הנדרשת בשינויי מערכות כדי לעמוד בהם, החברות יחילו אותם באופן בינלאומי כפי שאירע עם חקיקות קודמות.

אפל הגיבה לחקיקה ואמרה כי היא חוששת מפגיעות בפרטיות ובאבטחה של משתמשיה בעקבותיה, ומכך שלא תוכל "לגבות תשלום עבור קניין רוחני" שפיתחה. גוגל אמרה כי היא תומכת בשאיפות הנוגעות לבחירה צרכנית והדדיות, אך "מודאגת מכך שחלק מהחוקים יפגעו בחדשנות ובאפשרויות הבחירה שמוצעות לאירופאים".

חברות הטכנולוגיה נלחמו נגד העברת החוקים, ולוביסטים מטעם גוגל, אפל, פייסבוק, אמזון ומיקרוסופט ניהלו לפחות 48 פגישות עם גורמים רשמיים בפרלמנט האירופי ובנציבות האירופית מאז דצמבר 2019.

 

שאל את המומחה

בכל שבוע ניתן פתרון, טיפ או כלי דיגיטלי שיקל עליכם את החיים

מוזמנים לשלוח אלינו שאלות למייל>>>>>

 

איך מגדירים לראשונה טלפון חדש?

הטלפון הנייד הוא אחד המכשירים האלקטרוניים הכי שימושיים, משום כך חשוב להתאים טלפונים חדשים לצרכים של כל אחד ואחד.

ריכזנו הגדרות נפוצות שכדאי להגדיר בשימוש ראשון במכשירי אנדרואיד, על מנת להתאים אותו לשימוש אישי בצורה הטובה ביותר.

מתחילים בגוגל

טלפונים המריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד, מבית גוגל, מבוססים כמובן על חשבון Google האישי של כל משתמש. זו גם אחת הדרישות הראשונות מכל מי שהפעיל מכשיר חדש – להזין את פרטי החיבור לחשבון גוגל.

זה אולי לא אידיאלי במיוחד, אך לא מעט מהמידע האישי של כל אחד מאיתנו נמצא בשרתי גוגל: מתכתובות דואר אלקטרוני, דרך אוסף התמונות האישי ועד נתוני השימוש האחרונים באינטרנט. אך זו גם הסיבה שהמכשיר דורש הרשאת חיבור לאותו חשבון – כדי שבלחיצת כפתור נוכל לצפות בכמה שיותר מהמידע האישי שלנו. לכן, מי שמעוניין בגישה נוחה והיקפית למרבית המידע האישי שלו – יצטרך להזין את פרטי החשבון שלו.

נציין שישנם יצרנים המציעים אפליקציה שמתחברת למכשיר הישן ומעבירה בקלות ובמהירות את המידע מהמכשיר הישן לזה החדש. אך לא תמיד מומלץ לעשות כך, שכן העברה שכזאת כוללת גם קבצים מיותרים או אפילו חשש לקבצים מזיקים שלא נרצה להעביר למכשיר החדש.

מי שהשתמש בעבר בחשבון הגוגל שלו על גבי מכשיר אנדרואיד, יוכל לשחזר את האפליקציות שהותקנו עליו בעבר ולהתקין אותן במכשיר החדש. כחלק מתהליך הפעלת מכשיר חדש, תוצע למשתמש האפשרות לשחזר את האפליקציות.

כמו כן, ניתן לערוך שחזור אפליקציות בכל שלב. בחנות גוגל פליי יש להקיש על סמל הפרופיל משמאל למעלה ולבחור ב'ניהול' ואז ב 'ניהול אפליקציות ומכשירים' למעלה, מימין, ניתן לצפות באפליקציות שהותקנו במכשיר הנוכחי ואלה שהותקנו בעבר במכשירים אחרים ואז ניתן לבחור אלו אפליקציות להתקין שוב ואלו לא.

 

משחזרים את הוואטסאפ

אפליקציית המסרים המיידיים כוללת לא מעט שיחות חשובות. עם זאת, רובן נשמרות לעת עתה רק בזיכרון האחסון הפנימי של המכשיר – מה שאומר שהן לא תעבורנה אוטומטית למכשיר החדש.

עם זאת, בחברה ממליצים בדרך כלל לגבות את השיחות בגוגל דרייב, פעולה שתאפשר לשחזר אותן אחר כך ביתר קלות. לשחזור הגיבוי יש לוודא שהמכשיר החדש מקושר לחשבון הגוגל שבו נשמר הגיבוי.

ש להתקין את הוואטסאפ במכשיר החדש ולאחר שנכנסים אליה יש לאמת את מספר הטלפון. מיד תופיע הודעה שמציעה לשחזר את הצ'אטים ואת פריטי המדיה מגוגל דרייב יש ללחוץ על שחזור.

מוחקים אפליקציות מיותרות

מכשירים חדשים מגיעים לא פעם עם אפליקציות מובנות מראש. אפליקציות שכאלה גם תופסות נפח אחסון יקר במקרה הטוב, במקרה הפחות טוב, הן עלולות גם לעקוב אחר אופי השימוש ולהיחשף למידע אישי.

למרות שבשנים האחרונות מאפשרות היצרניות למחוק גם אפליקציות שהותקנו במכשיריהן מראש, לא תמיד הדבר אפשרי. ניתן לנסות למחוק אותן דרך תפריט ההגדרות בקטגוריית היישומים, בוחרים את האפליקציה ולוחצים על הסר התקנה, במידה וזה לא עובד אפשר לבחור בהשבתה ובכך למנוע את המשך פעילותה ברקע.

 

הדרן חקרן – פינת החידושים והפיתוחים האחרונים בעולם הדיגיטל

 

בקרוב תוכלו לשלוח קבצים כבדים יותר בוואטסאפ

מכירים את זה שאתם רוצים להעביר קבצים גדולים בוואטסאפ והנפח לא מספיק? אפליקציית המסרים העולמית צפויה לשים סוף לאחת המגבלות המעצבנות ביותר בפלטפורמה

מסירים את ההגבלות: על פי דיווח באתר שעוקב אחרי הפיתוחים והחידושים באפליקציית המסרים הפופולרית, וואטסאפ החלה לבחון אפשרות של משלוח קבצים כבדים יותר בפלטפורמה.

 

על פי הדיווח, וואטסאפ צפויה בקרוב לאפשר לשלוח קבצים בגודל של עד 2 ג'יגה-בייט, במקום 100 מגה-בייט כיום, בדומה לאפליקציית טלגרם המתחרה. כידוע, מדובר באחת המגבלות היותר מעצבנות באפליקציית המסרים.

באתר מדווחים כי מספר מצומצם של משתמשים בארגנטינה משתתפים כעת בניסוי, במסגרתו הם יכולים לשתף כאמור קבצים בנפח של עד 2 ג׳יגה-בייט לקובץ. היקף הניסוי לא גדול – לא מדובר בכל המשתמשים אלא רק בקבוצה מוגבלת שנבחרה לצורך הניסוי. עם זאת, אותם משתמשים יכולים ליהנות מנפח הקבצים הגדול יותר הן בגרסת ה-iOS של האפליקציה והן בגרסת האנדרואיד.

מאחר ומדובר בניסוי מוגבל הנערך ללא הודעה מראש, קשה לקבוע מתי בדיוק, אם בכלל צפוי להגיע חידוש זה ליתר המשתמשים באפליקציה. ייתכן שמדובר בעניין של שבועות, אולם וואטסאפ בהחלט יכולה להתחרט ברגע האחרון ולא להרחיב את הניסוי, או אף לבטל אותו עבור המשתמשים הקיימים.

 

You must be logged in to post a comment.