סקר חדש מגלה: רוב ההורים חושבים שהסמארטפון הוא האיום המרכזי על חינוך הילדים

/ / מגזין

חינוך הילדים מהווה אתגר משמעותי בפני כל הורה בעידן הנוכחי, ובטח הורים מהמגזר הדתי והחרדי. לפני כחודשיים ערך מכון "בנין לעתיד" סקר רחב היקף בקרב הורים המגדירים את עצמם כחרדים בסוגיות הקשורות לשימוש באינטרנט ובמכשירים סלולאריים מול אתגר חינוך ילדיהם.

בסקר השתתפו כÎ2500 הורים, באמצעות השתתפות יזומה ע”י מילוי שאלון ברשתות החברתיות, או בחיוג לקו הסקר המיוחד שהוקצה לצורך איסוף הנתונים.

הנתון הבולט ביותר הוא החשש המתמיד הקיים בקרב ההורים, לפיו, הסמארטפון הוא הגורם המרכזי המהווה סיכון להשקעה המרובה של ההורים בחינוך ילדיהם. כ 90% מהמשתתפים הציבו את החשש הזה בראש הרשימה, על פני חששות אחרים כמו חברות שלילית, סכנות בטיחות, או פגיעות למיניהן.

נתון זה מעניין במיוחד לאור העובדה שהמשתתפים בסקר הצהירו כי הם משתמשים בסמארטפון שאינו מוגן או מסונן באפן תדיר, ולמרות זאת, מציבים את המכשיר הסלולארי כסכנה העיקרית לשלומם הנפשי והחינוכי של ילדיהם.

לשאלה כיצד הם בכל זאת מתמודדים עם החשש עליו הם מעידים כי הוא האיום המרכזי על חינוך הילדים, השיבו 54% מההורים כי הם מגינים על הסמארטפון שלהם באמצעות סיסמה אישית. רק 14% מבין המשתמשים בסיסמה אומרים כי הסיסמה שלהם מורכבת מאותיות ומספרים, ואילו כל השאר מסתפקים בסיסמה עם תבנית ציור – סיסמה שיכולה להיקלט בקלות גם ע”י הילדים, ובכך היא אינה מהווה הגנה מפניהם.

עוד עולה מהסקר כי 46% מההורים אינם ממגנים את הסמארטפון שלהם ע”י סיסמה, אולם טוענים כי הם שומרים על המכשיר לבל יגיע לידי ילדיהם. לשאלה “ואם בכל זאת אחד מילדך ייחשף למכשיר שלא בנוכחותך” השיבו כ 29% כי אירוע כזה עלול להוות סכנה מוחשית לעתידו של הילד.

הסקר מצביע על השימוש באינטרנט כגורם מספר 1 בשינוי לרעה שחל על ילדים בגילאי 8-17 בלימודים ובהתנהגות הכללית. בקרב ההורים המחזיקים אינטרנט ביתי, רוב ההורים, כ – 78% מצהירים כי האינטרנט הביתי מסונן ע”י אחת מחברות הסינון הקיימות בשוק. נתון זה אינו מפתיע, מאחר והמחשב הביתי חשוף הרבה יותר לילדים מאשר הסמארטפון של ההורים, ולפיכך, הורים מרגישים צורך “לאבטח” את המחשב הביתי, אך סומכים על עצמם או הסיסמה שייצרו – בהרחקת הילד מהסמארטפון ומהשימוש בו ללא השגחה.

חלק גדול מההורים נמנע עדיין מלרכוש מכשיר סלולארי שמור ומאובטח, מהחשש שמכשירים אלו אינם מספיקים את הנדרש מסמארטפון מתקדם, וכי מכשירים אלו עלולים לשבש את צרכיהם של המשתמשים בעבודה היומיומית ובחוויית הגלישה.

אחד הפתרונות שהוכחו כיעלים והטובים ביותר, אלו סדרת מכשירי הסלולר מבית הדרן – החברה המובילה את פתרונות האבטחה הטובים בעולם למכשירים חכמים. בחברת הדרן מציעים כיום ללקוחות מעל ל 20 סוגי מכשירים שונים, בהם כל סדרת הסמסונג החדשה, עם אחריות מלאה של היצרן העולמי.

מכשירים אלו זהים בתכלית לכל מכשיר אחר בשוק – למעט מערכת ההגנה המותקת עליהם, ואשר לא ניתנת להסרה או לעקיפה. בהדרן פיתחו ‘בנק אפלקציות’ המונה מעל 5000 אפליקציות שימושיות מכל התחומים, אשר עברו סינון ובקרה, למניעת חשיפה לתכנים לא ראויים. על מכשירי הדרן ניתן להתקין דפדפן מסונן עם רמות סינון שונות, ובכל למנוע לחלוטין הגעה למקומות לא רצויים, ולהוריד לגמרי את החשש מחשיפת הילדים למכשירי הסלולר של הוריהם.