בקרוב לא תשכחו יותר את הסיסמה לעולם!

/ / ניוזלטר

גוגל החלה בתהליך שבסופו לא נזדקק לסיסמאות יותר

סיסמאות יכולות להיות מאד מעצבנות. אם בחרתם אחת קלה מדי, היא כנראה תיפרץ בקלות (כן, הכוונה אליך שחושב ש- 12345678 יעצור את ההאקר האיראני) ואם זו סיסמה קשה ומורכבת, אז אולי לא יצליחו לפרוץ אליכם, אבל כנראה שגם אתם לא תזכרו אותה. כך או כך סיסמאות עלולות להיחשף דרך דליפת מידע ממקור כזה או אחר, כולל מנהל הסיסמאות כפי שאכן קורה לפעמים.
למרבה המזל, מסתמן שלא נזדקק יותר לחסדי הסיסמאות, ענקיות הטכנולוגיה כבר מתחילות להטמיע שיטות חלופיות בשטח.

מודל חדש

גוגל השיקה בגירסת הבטא את Passkeys – הפתרון שלה ושל כמה ענקיות טכנולוגיה נוספות לעולם נטול סיסמאות, שיגיע בהמשך גם לכרום ולאנדרואיד.
מדובר בסטנדרט חדש שאמור להחליף את שורת הכוכביות המתסכלת, תמרוני ה-"שכחתי סיסמה", איפוס הסיסמה, אישור במייל וחוזר חלילה.

מערכת Passkeys משתמשת במפתחות קריפטוגרפיים המאפשרים לאתרים לוודא שאתם מי שאתם  טוענים שאתם – ללא צורך בסיסמה. כך תוכלו למשל להתחבר לאתרים או שירותים על ידי שימוש בחיישן הביומטרי שכיום קיים כמעט בכל מכשיר נייד או מחשב.

אז איך זה עובד?
כאשר תרצו להתחבר לאתר או שירות מסוים במחשב בפעם הראשונה, המחשב יזהה את הנייד שלכם בעזרת בלוטות׳ ויצור אתו חיבור מאובטח, תוך כדי הצגת קוד QR לסריקה בטלפון.
הטלפון יציג לכם בקשה לאשר עם טביעת אצבע את זהותכם ולאחר שתאשרו, יווצר ה-Passkey שיישמר בחשבון הגוגל שלכם ויתפקד כסיסמה קבועה הזמינה בכל הפלטפורמות שבו תהיו מחוברים אתו. מרגע זה, במקום לבחור בסיסמה לצורך כניסה לאתר, תוכלו לבחור ב-Passkeys בתור אמצעי אימות, פשוט הניחו את האצבע על קורא טביעות האצבע בטלפון וגוגל תשלח את ה-Passkey לאתר כדי שתוכלו להיכנס אליו.

בנייד זה אפילו יותר נוח
בנייד זה יהיה הרבה יותר פשוט ופשוט תאשרו את זהותכם עם זיהוי ביומטרי, גם כשתרצו להיכנס לאפליקציות בטלפון. ככל הנראה תוך זמן לא ארוך במיוחד רוב האפליקציות המרכזיות יתמכו בתקן החדש – תוכלו פשוט להזין את טביעת האצבע שלכם ולחסוך את הצורך בסיסמאות או קודים שנשלחים בהודעות סמס.

גוגל לא לבד

גוגל לא עושה את השינוי הדרסטי הזה לבד. מוקדם יותר השנה הכריזו על הרצון לאמץ את ה-Passkeys חברות כמו אפל, מיקרוסופט ויוזמת FIDO הפועלת לצמצום התלות בסיסמאות. כשאפל הייתה הראשונה להרים את הכפפה ולהטמיע את הטכנולוגיה ב-iOS 16, וכעת גם גוגל מצטרפת לרכבת עם הבטא שמגיעה לכרום ואנדרואיד.

You must be logged in to post a comment.